دکتر آذر اندامی

/دکتر آذر اندامی

دکتر آذر اندامی

آذر اندامی

آذَر اَندامی پزشک و باکتری‌شناس ایرانی، مخترع واکسن وبا و از پژوهشگران انستیتو پاستور ایران بود. به دلیل خدمات علمی و انسانی این بانوی گیلانی یکی از حفره‌های برخوردی روی سیاره ناهید، به نام وی «اندامی» نامگذاری شده‌است.

زندگی

بانو آذر اندامی در سال ۱۳۰۵ در محله ای به نام ساغریسازان در رشت متولد شد. بانو اندامی فرزند چهارم و تنها دختر خانواده بود. وی مقطع ابتدایی را در دبستان بانوان رشت با یک سال جهش تحصیلی به پایان برد. پدر ایشان با اینکه فردی روشنفکر بود پس از اخذ مدرک پایان سال نهم تحصیلات عمومی از دبیرستان فروغ (۱۷ شهریور) رشت، از ادامه تحصیل او ممانعت کرد و او را به دانشسرای مقدماتی رشت فرستاد.
دکتر آذر اندامی در سال ۱۳۲۴ از دانشسرا فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۳۲۵ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و معلم شد. وی در سال ۱۳۲۹ و در حین کار دیپلم طبیعی را با امتحان متفرقه اخذ کرد. در سال ۱۳۳۱ با شرکت در کنکور دانشگاه تهران در رشته پزشکی این دانشگاه پذیرفته شد. و در نهایت در سال ۱۳۳۷ موفق به دریافت گواهینامه دکترای پزشکی شد و بلافاصله به گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان مشغول شد. ایشان پس از پایان دوره تخصصی به وزارت بهداری آن زمان منتقل شد و در نهایت به کار در انستیتو پاستور پرداخت.

فعالیت ها

این بانوی گیلانی پس از مدتی با استفاده از بورس تحصیلی انستیتو پاستور به پاریس رفت و در سال ۱۳۴۶ موفق به اخذ گواهینامه باکتریولوژی گردید. در سال ۱۳۵۳ موفق به دریافت دانشنامه تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی شد. در نهایت در سال ۱۳۵۷ بازنشسته شد. وی چندین بار به کشورهای فرانسه و بلژیک سفر کرد و حاصل این سفرها مقالات علمی بود که در مجلات معتبر به چاپ رسید.
در دوران بازنشستگی چون خانه‌نشینی را نمی‌پسندید به بیمارستان باهر رفت و ریاست آزمایشگاه تشخیص طبی آنجا را بر عهده گرفت. پس از مدتی در مطب همسرش، خلعتبری، در خیابان حسام‌السلطنه به کار مداوای بیماری‌های زنان و زایمان مشغول شد. در همین سال‌ها به تومور مغزی مبتلا شد. دکتر آذر اندامی یک روز در مطب در حین معاینه بیمار، تعادل خود را از دست می دهد و بر روی او سقوط می کند. و ۲۸ مرداد سال ۱۳۶۳ به علت آمبولی ریه که از عواقب بیماری سختش بود جان به جان آفرین تسلیم می کند.
در سال ۱۹۹۲، اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی (IAU) حفره‌ای به قطر ۳۰ کیلومتر در طول جغرافیای ۲۶ درجه و ۵۵ دقیقه و عرض جغرافیایی ۱۷ درجه و ۴۵ دقیقه با قله‌ای مرکزی را در جنوب سیاره زهره به نام اندامی نامگذاری کرد. آذر اندامی تنها زن ایرانی بود که نامش به این شورا فرستاده شد. دختر وی بانی این کار بود. شهرداری شهر رشت برای بزرگداشت وی بلواری را در شهرک گلسار. بلوار دیلمان بنام او نموده‌است.

توسط | 2019-04-09T10:34:53+00:00 آوریل 6th, 2019|مشاهیر گیلان|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه